2nd Pastoral Council 2011-'14

 
2nd Pastoral Council (2011 14)
 Office-bearers
 President : Mar Paul Alappatt
 Vice Presiden t : Mgr. George Narikuzhi
 Gen. Secretary : Fr. Johnson Veepattuparambil
 Treasurer : Fr. Jose Kannumkuzhy
 Secretary : P. A. Martin Pynadathu
Jt. Secretary : Mrs. Alfa Vincent Vellanikaran

Agenda Committee

 President : Mgr. George Narikuzhi
 Secretary : Fr. Johnson Veepattuparambil
 Members : P. A. Martin Pynadathu
 Mrs. Alfa Vincent Vellanikaran
 Bro. Paulson Vadakkan MMB
 Dr. Joshy Cheriyan
 Mrs. Annie Paulose
Members
 1. Ex-officio:
 Curia Members
 Bishop Mar Paul Alappatt (President)
 Syncellus: Mgr. George Narikuzhi (Vice President)
 Finance Officer: Fr. Jose Kannumkuzhy (Treasurer)
 Chancellor: Fr. Johnson Veepattuparambil (General secretary)
 Asst. Finance Officer: Fr. Joseph Alappadan
 Forane Vicars
 Ramanathapuram Mgr. George Narikuzhi
 Gandhipuram Fr. Jose Kulampil
 Erode Fr. Jaison Pulikottil
 Vicars
 Sulur Fr. Joseph Alappadan
 Podannur Fr. Sajan Chakkalackal MST
 Pollachi Fr. Franklin Kannanaickal
 Poomarket Fr. Prinson Manjaly
 Chinnathottipalayam Fr. Wilson Plackal
 Tiruppur Fr. Shaji Pandaraparambil
 Kaundampalayam Fr. Varghese Puthanangady
 Edayapalayam Fr. Joseph Puthur
 Mettupalayam Fr. Joby Thekkinedath
 Saibaba Colony Fr. Raphael Kanjirathinkal CMI
 Valparai Fr. Thomas Pulickal
 Ukkadam Fr. Johnson Veeppattuparambil  Udumalpettu Fr. Paul Parayil CMI
 Karamadai Fr. Johnson Kannampadathil
 Kuniamuthur Fr. Johnson Anthikadan
 Viswasapuram Fr. Satheesh Kanjiraparambil, SDV
 Suleswarampetty Fr. Franklin Kannanaickal
 Karoor Fr. Binu Kizhakkayil,CST
 Sasthrinagar Fr. Jaison Pulikottil
 Periyanaikapalayam Fr. Varghese Puthenangady
 Kangayam: Fr. Jaison Pulikottil
 Palladam: Fr. Joseph Alappadan
 Chennimalai: Fr. Jaison Pulikottil
 Vadavally: Fr. Prinson Manjaly
 Siruvani Karunya: Fr. Johnson Anthikadan
 
Asst. Vicars
 Ramanathapuram : Fr. Shijo Mavarayil
 : Fr. Freison Kunnumpurath CMI
 Gandhipuram : Fr. Rinson Manjaly, OCarm.
 Erode : Fr. Joseph Kariyatty VC
 Tiruppur : Fr. Varghese Puthenpurackal OFM Conv.
 
Religious Representatives
 Provincial : Fr. Antony Puthenangady, CMI
 SMRC Eparchial President :
 SMRC Eparchial Secretary : Sr. Renjitha SABS
 CMC Regional superior : Sr. Alma CMC
 FCC Regional superior : Sr. Lilly Maria
 CHF Regional superior : Sr. Sila CHF
 SABS Regional superior : Sr. Lambert
 ASMI Regional superior : Sr. Vineetha
 
Institutions/Estates/Associations
 Rector, St. Marys Minor seminary : Fr. Joy Chittilappilly
 Director Eparchial Vocation Commission : Fr. Joy Chittilappilly
 Director, Eparchial Catechetical Department : Fr. Varghese Puthenangady
 Director, Eparchial Family Apostolate : Fr. Johnson Anthikadan
 Director, Jeevan Jyothi centre, Thottipalayam : Fr. Wilson Plackal
 Correspondent St. Josephs Matri. HSS Jadayampalayam : Fr. Johnson Kannampadathil
 Director, Eparchial Social Service : Fr. Francis Pottathuparambil
 Director, Deepthi Centre, Karamadai : Fr. Francis Pottathuparambil
 Director Eparchial Kudumbakoottaima : Fr. Johnson Anthikadan
 Director, Mothers association : Fr. Johnson Kannampadathil
 Director, Pithrusangam : Fr. Franklin Kannanaickal
 Director, Cherupushpa Mission League : Fr. Shijo Mavarayil
 Director, Altar Boys Association : Fr. Joy Chittilappilly  Director, Holy Childhood : Fr. Satheesh Kanjiraparambil SDV
 Secretary Catechetical Department : Sr. Philo Regi FCC Gandhipuram
 Catechism Commission secretary : Mr. John Antony (Thankachan master)
 Secretary, Eparchial Vocation commission : Sr. Shincy CMC
 President, Co-ordination committee of the Associations
 and Movements : Mgr. George Narikuzhi
 Secretary, Co-ordination committee of the Associations
 and Movements : Mr. Varghese Arimboor
 Coordinating Secretary, the Diocesan Animation Centre,
 Ukkadam : Sr. Rose Ainickal CHF, Ukkadam
 President, Eparchial Pithrusangam : Mr. Varghese Arimboor
 President, Eparchial Mathrusangam : Mrs. Shiny Joseph Pallineerackal
 Convenor, Eparchial Kudumbakoottaima : Forane Council secretaries:
 Ramanathapuram : Mr. M. L. Varghese Manjaly
 Gandhipuram : Mr. K. L. Johny Kattassery
 Erode : Sr. Cicy Vazhappilly SABS
 
2. Elected:
 
Parishes:

 Ramanathapuram: a.Mr. M.L. Varghese Manjaly, b. Mrs. Elsy Rajan, Mr. Subin Kurian
 Gandhipuram: a. Mr. E.R. George, b. Mrs. Elsy John, c. Mr. C.G. Antony
 Erode: Mr. K.J. Francis
 Edayapalayam: a. U.K. Joseph, b. Mrs. Sheela Joseph
 Mettupalayam: Mr. C.A. Joseph
 Udumalpettu: Mr. V.L. Thomas
Tiruppur: Mr. E.D. Varghese
 Sastrinagar: Mr. Shajan Vellaparambil
 Sulur Aero: Mr. A.K. Johnson
 Ukkadam: Mr. Thomas Kodiyan
 Viswasapuram: Mr. A.R. Joy Arangassery
 Saibaba Colony: a. Mr. Bernard Edakalathur, b. Mrs. Anine Bernard Edakalathur
 Koundampalayam: a. Mr. Francis C.D., b. Mrs. Reena Robert
 Poomarket: Mr. Johnson Edakkara
 Perinaickanpalayam: Mr. Mathew K.
 Podanur: a. Mr. M.D. Francis, b. Mrs. Annamma Francis
Valparai: Mr. Pauly T.D.
 Pollachi: a. Mr. Thomas Ukken, b. Mrs. Mary Paul
 Suleswarampetty: Mr. Tony T.K.
 Karamadai: Mr. Josy K. George  Kuniamuthur: a. Dr. Antony Balan, b. Mrs. A.J. Geetha
 Chinnathottipalayam: Mr. Paul Antony Anthony Raj
 Karur:
 Kangeyam: Mr. John Britto
 Palladam:
 Chennimalai:
 Vadavally:
 
Religious representatives 

  Fr. Joseph Puthiyath CST
 Sr. Rosily SKD
 Representatives of the Catechism Teachers
 Ramanathapuram Forane: M. V. Baby Manjaly, Valparai; Mrs. Rosily Paul, Podannur
 Gandhipuram Forane: Mr. A. J. Thomas Suresh, Gandhipuram; Mrs. Gigi George,
Edayarpalayam
 Erode Forane: Mr. M. P. Paul Alapattu Madathumpady, Tiruppur; Mrs. Biji Francis Kallikkadan,
Erode
 Representatives of the Educational institutions
 Fr. Philips Ponthekan, CMI, Sr. Celine FCC
 Representatives of the Orphanages and Rehabilitation centres:
 Representatives of the sacristans:
 Nominated:
 1. Dr. George Zacharia Ramanathapuram
 2. Dr. Joseph Alappatt Ramanathapuram
 3. Mr. Lijo Chungath Gandhipuram
 4. Mr. K.A. Kuriachan Kattookaran Ramanathapuram
 5 Mr. A.R. Jose Arangassery,Gandhipuram
 6. Mr. K.T. Antony, Ramanathapuram
 7. Dr. Joshy Cheriyan, Saibaba Colony
 8. Mr. Joseph Valayathil, Erode
 9. Mr. Joly Neelamkavil, Edayapalayam
 10. Mr. M.C. Kappan, Ramanathapuram
 11. Mr. P.A. Martin Pynadath, Tiruppur
 12. Mr. Mathew Joseph, Tiruppur
 13. Mr. K.V. Sebastian (Mani) Konikara, Kuniamuthur
 14. Mrs. Alpha Vincent Vellanikaran
 15. Mrs. Annie Poulose, Podanur
 16. Mr. Gerson George, Alookaran Ramanathapuram


News & Events
Diocese Updates